Szkoła Rodzenia - Połóg

poniedziałek, grudnia 21, 2015

Czas połogu - to okres po porodzie, w którym zachodzą w nas znaczące zmiany, a organizm powraca do funkcjonowania sprzed ciąży.

Dzieli się go na dwa etapy.
- Wczesny połóg (nazywany również IV fazą porodu) trwa przez 2 godziny po porodzie. To czas, w którym jako "świeże" mamy jesteśmy pod obserwacją lekarza i położnej.
- Połóg późny trwa natomiast od 6 do 8 tygodni po porodzie. W tym czasie nasz organizm przechodzi wiele zmian, a my w tym czasie powinnyśmy być otoczone troską i obserwowane przez najbliższych, gdyż powrót do formy i przystosowanie się do nowej sytuacji bywają bardzo trudne.


DOLEGLIWOŚCI POŁOGOWE - Jak sobie z nimi radzić?

* Ból i skurcze brzucha - oba te symptomy spowodowane są kurczeniem się macicy. Po porodzie musi ona bowiem powrócić do swoich rozmiarów (z wielkości około 1 kg. do ok 50-70 g.). Najsilniej odczuwamy je w pierwszych dniach po porodzie, zwłaszcza podczas karmienia piersią, gdyż ssanie pobudza wydzielanie oksytocyny (hormonu powodującego skurcze macicy). 
W razie konieczności możemy zastosować łagodne środki przeciwbólowe. Pamiętajmy o piciu większej ilości płynów , by częściej oddawać mocz, bowiem opróżniony pęcherz sprawia, że macica skuteczniej się kurczy, dzięki czemu mniej boli. 

* Odchody połogowe - są wydzieliną z dróg rodnych, w której skład wchodzi śluz, krew oraz resztki tkankowe. Początkowo są one krwiste, mogą pojawiać się skrzepy (1-3 dni), następnie brunatne (do 7-10 dnia), brunatno-żółte (do ok. 14 dnia), potem szaro-białe (do ok. 3 tygodnia). Około 4-6 tygodnia po porodzie ma miejsce zanikanie odchodów.
Pamiętajmy, aby w tym okresie szczególnie dbać o higienę dróg rodnych i rąk, nie dopuszczając tym samym do kontaktu z bakteriami i wdania się zakażenia.

* Ból w obrębie krocza - po porodzie naturalnym, jeśli miałyśmy nacięte lub pęknięte krocze, możemy odczuwać ciągnięcie, ból i drętwienie w tym miejscu.
W tym przypadku również najważniejsza jest higiena. Pamiętajmy również o osuszaniu ręcznikiem lub chusteczką tego miejsca i stałym dostępie powietrza. Ulgę przyniesie nam siadanie na kółku lub specjalnej poduszce z dziurą.

* Ból rany brzucha - dotyczy kobiet, które urodziły swoje dzieci poprzez cesarskie cięcie.
W tej sytuacji należy przede wszystkim pamiętać o utrzymaniu miejsca nacięcia w suchości, z dostępem powietrza. Poza tym pilnujmy, by bielizna nie dotykała rany, a znajdowała się poniżej lub powyżej niej. Unikajmy również gwałtownych ruchów oraz dźwigania.

* Trudności w oddawaniu moczu - mogą być spowodowane naciągnięciem mięśni, przez które przechodziła główka, jak również urazem cewki moczowej.
Pomocne będzie oddawanie moczu na stojąco (np. pod prysznicem), polewając przy tym krocze ciepłą wodą.

* Mimowolne popuszczanie moczu - problem ten może wystąpić po porodzie i utrzymywać się do 2-3 miesięcy. Występuje podczas śmiechu, kichaniu czy kaszlu. Jest to spowodowane rozciągnięciem i przeciążeniem mięśni przepony miednicy, które potrzebują czasu na powrót do elastyczności.
Pomogą nam regularne ćwiczenia mięśni Kegla.

* Trudności z oddaniem stolca - podczas porodu organizm samoczynnie się oczyszcza, stąd przez pierwsze 3 doby możemy nie odczuwać potrzeby wypróżnienia się. Obawiamy się "tego momentu" ze względu na ból krocza, odbytu oraz szwy.
Pomożemy sobie podtrzymując krocze podpaską. Pijmy również dużo płynów, wzbogaćmy dietę w błonnik i pamiętajmy o ruchu.

* Hemoroidy - mogą wystąpić już w ciąży na skutek zastoju krwi w okolicach odbytu oraz częstych zaparć, albo podczas porodu przy intensywnym parciu.
Ćwiczmy mięśnie Kegla i stosujmy maści dostępne w aptekach.

Każdą niepokojącą nas dolegliwość powinnyśmy skonsultować z położną środowiskową, która opiekuje się nami po porodzie, bądź lekarzem.

Pamiętajcie, że nie każdy doświadczy tylu dolegliwości, bo każdy ma inny organizm i próg bólu . Dolegliwości te szybko miną, a widok nowego życia, stworzonego z naszej miłości wynagrodzi nam wszystko :) Może doświadczone mamuśki dodadzą od siebie jakieś pomocne rady w komentarzach??


Zobacz też:

1 komentarze